Ilmoita haitallisista vieraslajeista

28.07.2020

Havaitessasi haitallisia vieraslajeja ota yhteys alueen kuntaan tai kaupunkiin. Yleisimmin ilmoittaminen tapahtuu e-palautteena kaupungin / kunnan nettisivujen kautta. Mene alueen kaupungin nettisivuille ja sieltä kohtaan palaute tai kysy kunnan asiakaspalvelun / neuvonnan puhelinnumerosta minne havainnon voi ilmoittaa.

Omat yhteystiedot on hyvä jättää palautetta tehdessä. Joskus voi olla tarpeen kysyä havainnosta tarkemmin tai jos ilmoitettu laji ei olekaan haitallinen, niin ilmoittajalle voidaan laittaa viestiä asiasta. Ilmoitukseen voi myös liittää kuvan havainnosta.

Kuntien toiminnassa on eroja mitä haitallisia vieraskasveja poistetaan ja miten toimitaan, jos ilmoitettu laji on yksityisen kiinteistön alueella. Pääsääntöisesti kunnat ja kaupungit torjuvat omilta alueiltaan ainakin jättiputkia.

Lahdessa jättiputkia torjutaan kaupungin toimesta myös yksityisten kiinteistöiltä veloituksetta. Neuvontaa ja tunnistus apua annetaan monissa kunnissa. Aina kannattaa ilmoittaa havaitut haitalliset vieraslajit.

Luontoturvan sivuilla on muutamia esimerkkejä miten voi ilmoittaa vieraslajeista, katso  linkkejä ilmoittamiseen.

Yleisesti vieraslajeista voi ilmoittaa sivustolta vieraslajit.fi Huomioi kuitenkin, että vieraslajit.fi sivustolle ilmoitetut esiintymät ei mene maanomistajan tietoon suoraan. Tämän takia on tärkeää ilmoittaa havainnot myös alueen kuntaan / kaupunkiin.

08.07.2026Suomen luonnonsuojeluliiton pölyttäjäkasviopas
08.06.2026Rikkakananhirssin itävyys nurmisäilörehussa
31.05.2026LUKE toivoo havaintoja puutarhan kasvikarkulaisista
10.05.2026Päivitetty ohjeistus haitallisten vieraslajietanoiden tunnistamiseen ja torjuntaan
04.05.2026LUKE, etana-ansan pilotointi, käyttäjäkokemuksia toivotaan
15.04.2026Webinaarisarja maatalousluonnon monimuotoisuudesta 2026
26.03.2026Argentiinanlattana, ulkomaisten puutarhatuotteiden mukana Suomeen
08.03.2026Lahden seudun luontoretket kevät - kesä 2026
29.01.2026Lahti, tietoa haitallisista vieraslajeista 2026
21.01.2026Webinaarisarja maatalousluonnon monimuotoisuudesta 2026

Siirry arkistoon »