Jättiputki ja muut haitalliset vieraslajit

Jättiputken torjunta

Share |

Tiistai 19.8.2025 klo 14.48 - Miia Luontoturva


Jättiputki se jaksaa aina yllättää, usein se on päätynyt kasvamaan mahdollisimman hankaliin paikkoihin, kuten nyt näihin jyrkkiin rinteisiin... Torjuntaa tehdessä saakin olla melkoinen vuorikauris 😊 Näille alueille torjuntasuunnitelmat täytyy tehdä 10 vuoden ajaksi, kun jättiputken siemen säilyy maassa ainakin noin kauan, todennäköisesti vielä kauemminkin. Eli mikään nopea ja helppo torjuttava se ei ole. 

1297_jattiputkien_torjunta_rinteessa_Miia_Korhonen_Luontoturva.fi.JPG

Torjuntaa ajatellessa kannattaa tehdä kirjallinen suunnitelma, siitä on sitten helppo aikatauluttaa kalenteriin mitä on tehtävä kasvukauden aikana milläkin viikolla. Tällaisissa uusissa kohteissa torjunta käyntejä ensimmäisenä vuotena teen yleensä 3-4, jotta tilanteen saa varmasti hallintaan. Muutaman vuoden jälkeen sitten käyntejä voi harventaa.

Välillä kyllä turhauttaa, kun tulee uusia haitallisia vieraskasveja torjuttavaksi, kun eihän me olla saatu hävitettyä vielä edes jättiputkea. Mutta onhan se hyvä, että nyt herätään aikaisemmin siihen, että jokin kasvi saattaa tulevaisuudessa lähteä leviämään holtittomasti esim. ilmaston lämpenemisen seurauksena.

Parin vuoden sisällä on lisätty torjuttavien listalle mm. kanadanpiisku, jota löytyy monen kotipihalta ja ihmetystä on herättänyt se, kun ei kasvi ole näyttänyt siitä pihalta mihinkään levinneen. Nythän siis ollaan torjunnassa etunojassa ja on ajateltu jo eteenpäin, kun ilmasto tästä vielä lämpenee, niin kanadanpiiskukin pystyy tuottamaan itämiskykyistä siementä, joka sitten tuulen mukana karkaa kaikkialle lähitienoolle ja vähän kauemmaksikin.

Tartutaan torjunta hommaan ajoissa ja hävitetään nyt ne jättiputketkin 😊


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini